Sosyal Medya'da Takip Et :
muhtar@sirinevlermahallesi.com
+90 212 551 70 04
Kullanıcı Girişi
Hızlı Erişim
Muhtarımız
İnteraktif
Kan Bankası
Anket
Şirinevler Mahalle Muhtarlığının Dış Boyası Ne Renk Olsun
Beyaz
Siyah
Kırmızı
Yeşil
Mor
Mavi
Turuncu
Pembe
Bordo
Kahverengi
Kırmızı - Beyaz
Mavi - Beyaz
Lacivert
Lila
Turkuaz
Piano Black
Krem
Döviz Kurları
altın fiyatlar
Radyo İstek
İstek Gönder
Öğretmenim Günün Kutlu Olsun - Şirinevler Mahallesi Resmi Web Sitesi
Öğretmenim Günün Kutlu Olsun

ÖĞRETMENİM  GÜNÜN  KUTLU  OLSUN

Öğretmenlerimizin toplum içindeki yerinin ve değerinin belirtildiği, sorunlarının dillendirildiği, saygınlıkları ve katkılarının anlatıldığı bir “Öğretmenler Günü”nün “gerçekten” yaşanmasını ve tüm eğitim  camiasına  yaşatılmasını  istediklerini  belirten  Galip Karayiğit  “Maalesef  24  Kasımlar  daha önceki   24 Kasım’larda tekrarlanan ritüel ve basmakalıp bilindik laflardan ötesine gidilemeyen bir gün olmaktan hâlâ çıkarılamamıştır. Bu güne dek eskisiyle ve yenisiyle işbaşına gelen ve ülkenin eğitim-öğretimini idare eden tüm iktidarlar, 24 Kasım’ları bir muhasebe günü ve hedeflerin gözden geçirildiği bir günden çok, içi boş hamasi söylem ve nutuklarla geçiştirmişlerdir.” dedi.

Yıllardır gelen iktidarlar Türkiye’yi eğitim-öğretimde çağ atlattığı iddiasını ileri sürmekte lakin bu iddianın gerçek hayatta karşılığının olmadığını iddia eden Galip Karayiğit  24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle yayınladığı mesajına şöyle devem etti:

 OECD ülkeleri dünyanın en gelişmiş ülkeleridir. Ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında nitelikli insan sermayesinin önemi göz önüne alındığında, Türkiye’nin en az, OECD ülkeleri ortalaması düzeyinde öğrenci başına eğitim harcaması yapması ve eğitim camiasının daha nitelikli hale getirilmesi gerçeği ortaya çıkmaktadır. Lakin Türkiye, eğitime genel bütçeden ayırdığı pay bakımından OECD ülkeleri arasında hala gerilerde yer almaktadır. Eğitim ile büyüme arasında çift yönlü bir ilişkinin mevcut olduğu tezi dünyanın her yerinde kabul görür. Dünyada büyüyen ekonomiler eğitime daha çok kaynak ayırma imkanı bulurken; hızla büyüyen bir ekonomiye sahip olunduğu iddia edilen Türkiye’de bu ilişki bozuktur!..

 Türkiye eğitim finansmanı açısından gelişmiş ülkeler içerisinde, tüm eğitim kademelerinde ve toplamda eğitime en az kaynak ayıran ülkedir. Haliyle bu tablonun en büyük mağdurları öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizdir. Öğretmenlik mesleğinin cazip olmaktan çıktığı veya işsizlik rakamlarının pembe tablolar sunarak istatistiksel oyunlarla azaltıldığı görüyoruz dedi.

 Günümüzde git gide pahalılaşan hayat şartları içinde, tıpkı devlet gibi çarkını borçlanarak ve faize bulaşarak çevirmek zorunda kalan öğretmenlerimiz, zorunlu ihtiyaçlarını bile zor karşılayabilecek haldedirler. Kamu-Sen ve Eğitim-Sen verilerine göre öğretmenlerimizin Yüzde 89,2'si borç sarmalı içinde... Kredi kartı olanların yüzde 42,2'si aylık borcunun tamamını düzenli ödeyemiyor; yüzde 82,9'u son 11 yıl içinde banka kredisi çekmiş durumda… Sosyal ve kültürel aktiviteler adeta onlar için lüks tüketime girmekte, bırakın gelişen bilim toplumuna ayak uydurmayı; alanlarındaki gelişmelerden bile yararlanamaz durumdadırlar. 2013 yılı içerisinde öğretmenlerimiz arasında yapılan bir başka araştırma da ilginç ve vahim bir tablo ortaya koymuştur: Eğitim camiasının 96,5'i öğretmenlerin toplumsal itibar kaybettiğini düşünüyor. Yüzde 86’ sı elektrik ve su faturalarını, yakıt giderini azaltmak için tasarruf yapıyor. Yüzde 66’si tükenmişlik sendromu yaşadığını söylüyor. Öğretmenliğin prestijli meslek olduğunu düşünenler yüzde 4,7; yüzde 31,9’u öğrenci, veli şiddetine maruz kalmış. Ayrıca çok ciddi bir ‘atanamayan öğretmenler’ sorunu var. Yaklaşık 350 bin öğretmen atama bekliyor. 70 bin ücretli öğretmen adeta mevsimlik işçi gibi çalışıyor. En fazla kazanabildikleri para kadrolu bir öğretmenin kazanabildiğinin sadece üçte biri… Yüzde 59'u iş güvencelerinin ellerinden alınacağına dair endişe taşıyor.

Şirinevler mahallesinde ev kirasının 1,000 TL olduğunu belirten Galip Karayiğit Öğretmen cüzdanıyla vicdanı arasına sıkıştırılıp kalmışken nasıl bu milletin evladına hizmet edebilir dedi.

Karayiğit özetle, geleceğimizin güvencesi eğitime; eğitim ise öğretmene dayalıdır. Bugün ülkeyi yönetenler geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusu öğretmenlerimize hak ettiği standartlara kavuşturmalıdır. Unutmayalım ki toplumların medeniyet seviyesi, öğretmene verdiği değerle ölçülür.

Bu  düşünce,  dilek  ve   temennilerimle  birlikte,    tüm   öğretmenlerimizin   ve   öğrencilerimizin 24 Kasım’ını tebrik ediyor; her şeyin en iyisini hak eden değerli öğretmenlerimize saygı, sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum. 

 

Galip Karayiğit

Şirinevler Mahalle Muhtarı

 

Haberi Paylaş

Facebook Twitter Email Addthis
Yorumlar

Yorumlar (0) / onay bekleyen (0)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

1500 karakter kaldı

Diğer Haberler
Anasayfa
Hakkımızda
İletişim
Copyright © 2013 - 2015
Düzenleme
Hostasya Web
Hostasya Web

beşiktaş evden eve nakliyat
bakırköy evden eve nakliyat
şişli evden eve nakliyat
arnavutköy evden eve nakliyat