Sosyal Medya'da Takip Et :
muhtar@sirinevlermahallesi.com
+90 212 551 70 04
Kullanıcı Girişi
Hızlı Erişim
Muhtarımız
İnteraktif
Kan Bankası
Anket
Şirinevler Mahalle Muhtarlığının Dış Boyası Ne Renk Olsun
Beyaz
Siyah
Kırmızı
Yeşil
Mor
Mavi
Turuncu
Pembe
Bordo
Kahverengi
Kırmızı - Beyaz
Mavi - Beyaz
Lacivert
Lila
Turkuaz
Piano Black
Krem
Döviz Kurları
altın fiyatlar
Radyo İstek
İstek Gönder
Sarıkamış Zaferini Tebrik Ediyorum - Şirinevler Mahallesi Resmi Web Sitesi
Sarıkamış Zaferini Tebrik Ediyorum
Şirinevler Mahallesi Muhtarı Galip Karayiğit 'in Mesajı
 
Şirinevler Mahallesi Muhtarı Galip Karayiğit, Sarıkamış Şehitlerimizin 100. yılında  yaptığı açıklamada  "Sarıkamış Harekatı, bir dram değil, bir kahramanlık destanıdır. Orada, savaş tarihinde benzeri görülmemiş bir emre itaat yaşanmıştır. Maziyi ve hali kaynaştırıp atiye doğru bir yol iz bulmak isteyen, vatan, millet yolunda canlarını vererek aziz kanlarını akıtan kahraman şehitlerimizin aziz ve pak ruhları önünde huşu ile eğilir, Allah'tan rahmet diler, gazilerimizi şükranla yad eyleriz." 
 
YIL  1914 ........... YER   SARIKAMIŞ
 
Sarıkamış ’ta vatanları uğruna şehit olan atalarımızı anmak, bu harekatın gerçek yüzünü gelecek nesillere aktarmak, tarihçilerin ve araştırmacıların asli görevleridir. “Tek kurşun atmadan, 90 bin Mehmetçik donarak şehit oldu!” tespiti koskoca bir yalandır. Bunu söylemek, Sarıkamış ’ta Ruslara karşı kahramanca savaşarak şehit düşen şehitlere saygısızlıktır. Sarıkamış Harekâtında, göğüs göğüse muharebeler olmuş, Sarıkamışta zafer kazanmıştır.  
 
22  Aralık  1914   -   15  Ocak  1915
 

Sarıkamışta Rus Esir Kampında Şehid  Olan 5 Bin Askerimizle Beraber Toplam  Şehit 23 Bindir.

Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars 'ı yeniden vatan topraklarına katmayı,kafkasyada bulunan rus kuvvetlerinide imha ederek Petersburga girmeyi hedeflemişti,çünkü rus ordularının büyük kısmı Almanlarla çarpışıyordu. 

Allahuekber dağlarının yer yer 2 - 3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu.

90 bin efsanesi o günlerin Rus propagandasından geliyor. Propaganda bir yana; Rus generali Maslovski'ye göre ölen Osmanlı askerlerinin sayısı 23 bindir ve bu sayıya Hamamlı'daki esir Rus esir kampında can veren 5 bin askerimiz de dahildir. Düşman general 23 bin derken Birilerinin 90 bin demesi biraz tuhaf değil mi?

Tek kurşun atmadan yalanına gelince: Bu konuda 90 yıldır rus ,ingiliz ve cahillerin propagandası devam ediyor. Ordumuz Ruslarla birçok çatışmaya girmiş ve önemli başarılar elde etmiştir. Türk ve Alman askeri otoriteleri, Enver Paşa'nın hazırladığı harekât planının mükemmel olduğunu, başarısızlığın büyük ölçüde bu plana uyulmamış olmasından kaynaklandığını ifade ediyorlar. Mesela 10. Kolordu'nun Oltu'dan kuzeye sapmadan Sarıkamış üzerine yürümesi ve 25 Aralık'ta (1914) orada 9. Kolordu'yla birleşmesi gerekiyordu. Albay Hafız Hakkı Bey bu emri dinlemedi, Allahuekber Dağları üzerinden gitmeyi tercih etti. Birliklerimiz orada tipiye yakalanınca da 10. Kolordu'nun Sarıkamış önlerine intikali 4 gün gecikti. Buna rağmen zafer kazanabilirdik. 25 Aralık gecesi 10. Kolordu'nun yardımı olmadan Ruslara ağır zayiatlar verdiren ve onları Sarıkamış'a çekilmeye zorlayan -hatta Sarıkamış'tan da çekilme hazırlıkları yapmaya zorlayan- 9. Kolordu o gece Sarıkamış'a taarruz etseydi, Allah-u Alem, zafer bizim olacaktı. Enver Paşa ısrarla bunu söylüyordu. 'Baskın basanındır, Sarıkamış'a hemen bu gece girelim, yarın çok geç olabilir' diyordu. Ne var ki 9. Kolordu'nun komutanları Enver Paşa'yı dinlemeyip ertesi günü beklemeyi tercih ederek Sarıkamış'taki zayıf Rus kuvvetlerinin takviyesine imkân tanıdılar ve 11. Kolordu da takviyenin önüne geçmekte yetersiz kalınca zafer gerçekleşemedi. Enver Paşa'nın aceleciliği ne deyip duruyorlar ya; keşke onun aceleciliğine ayak uydurulmuş olsaydı. Nevzat Kösoğlu hocamızın kitabından (?Şehit Enver Paşa?) okuyalım: Rus harp tarihçilerinin de ittifak ettikleri gibi, o gece Sarıkamış'a girilmemesi, savaşın yönünü değiştirdi. Artık sabah saatlerinde Rusların takviye birlikleri Sarıkamış'a girmeye başlamıştı. Rus general Maslovski diyor ki. '29. Tümenin Sarıkamış'a hücum etmemek suretiyle vakit kaybetmesi bizim için gerekli olan zamanı kazandırmıştır.

Ortada hain arayanlar ilk önce olayı belgeleriyle okumak sonrada vicdanlarında karar vermek zorundadırlar.

Eğer Sarıkamış  içerideki asalaklara rağmen geçilseydi bugün dünya haritası çok başka olacaktı. Her şeye rağmen Sarıkamış bir destanın adıdır.

Galip Karayiğit

Şirinevler Mahallesi Muhtarı 

Haberi Paylaş

Facebook Twitter Email Addthis
Yorumlar

Yorumlar (0) / onay bekleyen (0)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

1500 karakter kaldı

Diğer Haberler
Anasayfa
Hakkımızda
İletişim
Copyright © 2013 - 2015
Düzenleme
Hostasya Web
Hostasya Web

beşiktaş evden eve nakliyat
bakırköy evden eve nakliyat
şişli evden eve nakliyat
arnavutköy evden eve nakliyat