Sosyal Medya'da Takip Et :
muhtar@sirinevlermahallesi.com
+90 212 551 70 04
Kullanıcı Girişi
Hızlı Erişim
Muhtarımız
İnteraktif
Kan Bankası
Anket
Şirinevler Mahalle Muhtarlığının Dış Boyası Ne Renk Olsun
Beyaz
Siyah
Kırmızı
Yeşil
Mor
Mavi
Turuncu
Pembe
Bordo
Kahverengi
Kırmızı - Beyaz
Mavi - Beyaz
Lacivert
Lila
Turkuaz
Piano Black
Krem
Döviz Kurları
altın fiyatlar
Radyo İstek
İstek Gönder
Bir Öğrencinin Kaleminden ! - Şirinevler Mahallesi Resmi Web Sitesi
Bir Öğrencinin Kaleminden !

EĞİTİM MİŞ  HI ! 

Okul ortamından başlayalım. Okul değil hapishane, bahçesinden içeri girdin mi çıkamıyorsun. Duvarların üstünde demirlikler, sınıflar hücre, öğretmenler gardiyan, müdür yardımcıları  savcı, müdür ise hapishane müdürü. Türlü türlü yasaklar, kurallar, konuşmaya  kendini savunmaya hakkın yok, aksini yaparsan disiplin. Sus ve dinle, itiraz etme, sesini çıkarma, her şeyi kabullen.

Hani eğitim nerede ?  Neyin eğitimi bu ?  Daha sokaklarda oynamaya doyamadan annemizin babamızın elinden tutturulup,  sırtımızda 5 kilo çantayla sabah ezanı  okunmadan okul yollarına düşmüyor muyuz? Pardon mahpus…Başladığın gün 16 sene okumaya mahkumsun. 


Eğitimde başarılı olan bir ülkeyi örnek vereyim. Finlandiya ‘da eğitim sisteminde sınav stresi yok, okul sıralaması, merkezi sınav, dershaneler, özel hocalar yok. Herkes yakınındaki okula gitmek zorunda. Okullarda okutulacak kitaplara öğretmenler kendileri karar veriyor. Bu yüzden öğretimin odağında öğrencileri testlere hazırlamaktan ziyade tamamen öğrenme var. Öğrenci odaklı sistem. Bu sistemde ödev ve öğrenim, öğrencinin aktivitesi ile öğretmen ve diğer öğrencilerle etkileşimi ön planda tutuyor. Çocuklar sınıf içinde dolaşarak, arkadaşlarından, öğretmen ve ders malzemelerinden bilgiler toplayabiliyor ara sıra da kanepeler üzerinde dinlenebiliyorlar. Eğitim saatleri çok kısa (ortalama günde dört saat) olmasına rağmen bütün öğrenciler eşit düzeyde başarılı. Her çocuğa kendi öğrenme yöntemine göre ödev veriliyor. Finlandiya ’da öğretmen olmak çok kolay değil. Liseden mezun olup öğretmen olmaya karar veren bir öğrenci üç aşamalı kabul testinde başarılı olmak zorunda. Birinci aşamada, kitap sınavıyla, bilgiyi araştırma, sentez yapabilme, eleştirel açıdan bilgiyi yorumlama, analiz etme yeteneği test ediliyor. İkinci aşamada, mülakat aşamasında, kişilik ve karakter yapısı bakımından öğretmenlik mesleğine uygun olup olmadığı analiz ediliyor. Son aşamada ise adaylardan örnek bir ders anlatması veya grup tartışmasını yönetmesi  istenerek sosyal yönü, konuşma, sunum ve yönetim yetenekleri  ölçülüyor. Bu aşamaların sonunda öğretmenlik için müracaat edenlerin ancak yüzde 10 ‘u öğretmen yetiştirme programına kabul ediliyor.

Ülkemizde hiçte böyle değil , değil mi arkadaşlar ?  45 dakikalık ders işleyen Japonlara mı özeniyoruz bilemedim, gerçi onların düzeyine gelebilmek için asırlar geçirmemiz gerek. Bir dilekçeyle, amacı eğitimden çok para kazanmak için olan insanları sınıfımızda ağırlıyoruz yanlış mıyım ? Bir şeyi  bilmek farklı öğretebilmek çok daha farklıdır. 


Şimdi Türkiye ’de ki eğitimin nesi varmış diyenlerde çıkacak tabi…Bakınız ilkokulda fen ve teknoloji kitabında her sayfada mutlaka bir tane deney yapılması  gerektiği  anlatılıyor. Fakat ne mikroskoptan bakabildik, ne de beherglas görebildik. İnsanoğlu öyle bir varlıktır ki duyduğuna değil  gördüğüne inanır,  peki neden biz o deneyleri uygulamadık görsel  veriler sunulmadı önümüze.
    

Tarih dersinde yıllardır savaşlar nedenleri ve sonuçları anlatılıyor üzerine bir de ezberlendiriliyor neden çünkü tarihimizi bilmek zorundaymışız, bilmezsek kültürsüzmüşüz bu dersin amacı bu mudur sizce ? Bence değil, üzerinden yıllar geçmiş savaşlar ve siyasi olaylar anlatılıyor çünkü yeni savaşların açılmasında temel atılıyor, yelken açılıyor. Kin ve nefretle aynı ırkta olmadığımız insanlara, toplumlara karşı dolduruluyoruz. Bunun en çirkin örneğini vereyim size İsrail ’de 10 yaşında çocuklar Filistin ’de ki insanları cani bir şekilde öldürmekten zevk alacağını açık açık söylüyor. Kim öğretiyor bu çocukları 10 yaşında bir insanın aklı bunu nasıl idrak edebilir…Bu mudur eğitim.

Kendi okulumda ki çelişkilerden bahsedeyim biraz da. Öğretmenler odasının kapısında ki  A4 kağıdında yazan’’ öğrencilerin girmesi yasaktır’’ yazısını o kattan geçen çoğu öğrenci görmüştür. Madem yasak tüm okulun sınıf defterleri orada ne yapıyor. Her sabah ve okul çıkışında defterleri yerine koymak için öğretmenler odasına girmek zorunda kalıyoruz. 


Gelelim serbest kıyafete… Geçen yıl çoğu okul bu yönetmeliğe uymaya başladı ama bizim okulumuz yine gerici davrandı. Bu yıl okulun ilk haftasında idare tarafından bize veliler arasında oylama yapıldığı ve serbest kıyafete geçilmeyeceği söylendi. Velilerimiz ne zaman toplandı da böyle bir karara varıldı merak konusu doğrusu. Öğretmenler kot pantolonla derslere girebiliyor, kravat bile takmıyorlar artık evet onlar artık fiziken rahatlar. Öğrencilerin çoğu da derse başı kapalı girebiliyor peki ben neden rahat bir pantolon ve basit bir tişörtle okula gelemiyorum. Zaten 9 ay süren bir eğitim sisteminde her gün 7.5 saat bu üstümde ki saçma kıyafetleri giymek zorunda kalıyorum. Sınav notları ve devamsızlık yapmamak konusunda bu kadar baskıcı olunurken serbest kıyafeti bize çok gören idareye ne demeliyiz…
   

Ve değerli arkadaşlarım üniversite sınavına ne kadar çalışırsanız çalışın ne istediğiniz okula ne de istediğiniz bölümü okuyabileceksiniz hayatta ne olacağımıza biz zaten karar veremiyoruz. Parası yada çevresi geniş olanlar torpille bir yerlere gelebiliyorlar.

Mutlu eden meslek değil çok para kazandıran mesleği tercih ediyorsunuz ve bu konuda beyin yıkayan şahıslar ailelerimiz ve okuldur aksini iddia eden ?

MEB’e de saygılarımı sunarım. 

Yasemin TERZİ

Haberi Paylaş

Facebook Twitter Email Addthis
Yorumlar

Yorumlar (0) / onay bekleyen (0)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

1500 karakter kaldı

Diğer Haberler
Anasayfa
Hakkımızda
İletişim
Copyright © 2013 - 2015
Düzenleme
Hostasya Web
Hostasya Web

beşiktaş evden eve nakliyat
bakırköy evden eve nakliyat
şişli evden eve nakliyat
arnavutköy evden eve nakliyat