Sosyal Medya'da Takip Et :
muhtar@sirinevlermahallesi.com
+90 212 551 70 04
Kullanıcı Girişi
Hızlı Erişim
Muhtarımız
İnteraktif
Kan Bankası
Anket
Şirinevler Mahalle Muhtarlığının Dış Boyası Ne Renk Olsun
Beyaz
Siyah
Kırmızı
Yeşil
Mor
Mavi
Turuncu
Pembe
Bordo
Kahverengi
Kırmızı - Beyaz
Mavi - Beyaz
Lacivert
Lila
Turkuaz
Piano Black
Krem
Döviz Kurları
altın fiyatlar
Radyo İstek
İstek Gönder
Bugün Heryer Kerbela,Herkes Evladı Rasul - Şirinevler Mahallesi Resmi Web Sitesi
Bugün Heryer Kerbela,Herkes Evladı Rasul

Şirinevler Mahallesi Muhtarı Galip Karayiğit Hicri 1437 Muharrem Ayı ve Aşure günü ile ilgili yayınladığı mesajda, “Allah'a ve Resul'üne sadakati, hakka ve hakikate yapılan nebevi duruşu ifade eden Muharrem ayının tüm İslam âlemine barış, huzur ve mutluluk getirmesini niyaz ediyorum.” dedi.

 

Aşure gününe 10 Muharrem 61 (1 Ekim 680) tarihinde meydana gelen menfur hâdisenin bugüne ayrı bir boyut kattığını hatırlatan Karayiğit, “Efendimizin, 'Hasan ve Hüseyin cennet halkı çocuklarının efendileridir' dediği Hz. Hasan'ın şehadetinden sonra Resulullah'ın;  mübarek ve mutena ailesinin en önemli temsilcisi olan Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edildiği günün adıdır. 10 Muharrem. Hz. Hüseyin, Kerbelâ'da Emevi ordusu tarafından kuşatılmış ve on gün kadar süren baskı ve şiddetten sonra bütün aile efradıyla birlikte şehidedilmiştir.” diye konuştu.

  Müslümanların hafızasında asırlardır silinmez izler bırakan bu menfur olayın sıradan bir katliam değil,  orada şehit edilenlerin evlâd-ı Resul olduğuna dikkat çeken Karayiğit; “Unutulmaması gerekir ki, İslamiyet Hz. Peygamber'in bize getirdiği vahiyle kaimdir. Biz, Allah elçisine büyük bir sevgi ve saygı besleriz. Bu, imanımızın bir gereğidir. Onu sevmeden Müslüman olunamayacağını biliriz. Bu muhabbetimiz, -Hz. Peygamber'in yolundan gittiği müddetçe- onun ailesini, çocuklarını ve torunlarını da sevmemizi, onları dost kabul etmemizi gerektirir. Ehl-i Beyt'e düşmanlık gösteren ve onlara zarar veren kim olursa olsun bütün Müslümanların düşmanıdır.

 

Acı olan şudur ki, Hz. Peygamber'in vefatının üzerinden henüz kırk yıl geçmeden dünyevî çıkarlar, siyasi beklentiler ve benzeri gerekçelerle baş tacı ettiğimiz Hz. Peygamber'in torunlarının hunharca şehid edilmesidir. Hiçbir mazeret bu katliamı mazur gösteremez. Vuku bulduğu ilk andan itibaren aklıselim sahibi bütün Müslümanlar, bu menfur hadiseye sebep olanları kınamıştır. Bu itibarla hicri 61 tarihinden itibaren 10 Muharrem, Müslümanların gönül dünyasında farklı bir anlam kazanmış; aşure günüyle alakalı olarak Kerbela faciasından önceki sevinç ve mutluluk günü olmasına dair rivayetler anlamını kaybetmiştir.” şeklinde konuştu.

Müslümanların, her yönüyle Allah Elçisi'ni ve onun sünnetini rehber edindiğini sözlerinde yer veren Karayiğit mesajını şöyle tamamladı: “Bugünlerde Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beyt'i anlatan kıymetli eserler okunmalı; onların dinî ve tarihî şahsiyetleri çok iyi öğrenilmelidir. Sünni, Alevisiyle bütün Müslümanların Hz. Peygamber'i, Hz. Ali'yi, Hz. Hüseyin'i ve Ehl-i Beyt'i daha iyi anlamaya, öğrenmeye ve örnek almaya ekmek su kadar ihtiyacı vardır. Son söz olarak, hakkın üstün gelmesi için kendisini feda eden hakikat âşıklarına selam olsun. Asırlardır Müslümanlar dünyanın dört bir tarafında zulüm ve haksızlığa maruz kalıyorlar.

 

Bunun sebebi Müslümanların sahipsizliği, zalimlere karşı top yekûn karşı çıkamayışı,  maddeye, paraya, makama sahip olunca birbirlerinden ayrışmalarıdır. Kavga etmeleridir. Hz. Âdem’in tövbesinin bugün kabul edildiği; Nuh tufanının Muharrem ayında sona erdiği ve Hz. Nuh'un, kendisine inananlarla birlikte bugünde kurtulduğu; Hz. Musa'nın önderliğinde İsrailoğulları'nın Firavun ‘un zulmünden yine bugün kurtulduğu gibi onlarca mühim hadisenin 10 Muharrem'de gerçekleştiğinden yola çıkarak; idrak etmekte olduğumuz Muharremin ‘in Büyük Türk Milletine, tüm İslam âlemine barış, mutluluk ve huzur getirmesini niyaz ediyorum. Allah'a ve Resul'üne sadakati, hakka ve hakikate yapılan nebevi duruşu ifade eden (Hicri 1437) Muharrem ayının bütün insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.”

Haberi Paylaş

Facebook Twitter Email Addthis
Yorumlar

Yorumlar (0) / onay bekleyen (0)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

1500 karakter kaldı

Diğer Haberler
Anasayfa
Hakkımızda
İletişim
Copyright © 2013 - 2015
Düzenleme
Hostasya Web
Hostasya Web

beşiktaş evden eve nakliyat
bakırköy evden eve nakliyat
şişli evden eve nakliyat
arnavutköy evden eve nakliyat